Tak, dobrze myślicie. "Decorato" to oczywiście - ozdobne, udekorowane. I chodzi o tę osobną kolekcję obrączek ślubnych. Znajdziecie tutaj obrączki bez kamieni, jednak bardzo różne w stylu oraz swojej specyfice.
Przekroje tych obrączek są różne i prawdopodobnie odnajdziecie tutaj wszystkie z tych umieszczonych na grafice: Znajdziecie obrączki półokrągłe w różnym stopniu, płaskie, trapezowe. Pojawią się nawet wklęsłe.
Filozofią kolekcji obrączek "Decorato" jest przyozdobienie ich powierzchni poprzez nadanie jej różnych faktur i kształtów. Owe "dekoracje" mają różne charaktery. Od piaskowania powierzchni poprzez moletowanie, szczotkowanie, młotkowanie do nacinania na niej skomplikowanych kształtów (diamentowanie), wzorów i struktur.
Poniżej macie grafikę opisującą wymienione powierzchnie.
Postaramy się opisać je, oraz przedstawić jak te powierzchnie wpływają na dalsze użytkowanie złotych obrączek.
1. Złote Obrączki piaskowane.
Te powierzchnie otrzymuje się poddając ją procesowi "piaskowania". Małe ziarenka kwarcu skierowane pod ciśnieniem na gładką powierzchnię uszkadzają ją. Jednak gdy tych ziarenek są tysiące, nadają jej idealnie równą, satynową strukturę. Powierzchnia staje się matowa i lekko szorstka. Czasem jest to cała powierzchnia obrączki a często piaskujemy je wybiórczo, maskując elementy mające pozostać błyszczące. Możemy w ten sposób "wyczarować" na powierzchni obrączki wzory z dokładnością do dziesiętnej części milimetra!
Krążą miejskie legendy, że piaskowana powierzchnia jest nieodporna na zniszczenie w codziennym użytkowaniu obrączek. Jest w tej historii ziarno prawdy. Kiedyś obrączki wykonywało się metodą tradycyjną. Pasek złota był lutowany i w ten sposób tworzył obręcz/kółko. Proces lutowania powodował, że stop złota był miękki i podatny na uszkodzenia. Dzisiaj jest trochę inaczej. Wasze obrączki ślubne robimy w technologii bezszwowej, a co za tym idzie, finalny produkt jest twardszy. Stop złota wytrzymuje więcej.
Nie ma więc porównania z tym co było kiedyś, a dzisiejszą technologią. Bez obaw. Piaskowanie nie zniknie po miesiącu ;) Uczciwie trzeba jednak powiedzieć, że jest to najmniej odporna na zniszczenia powierzchnia z prezentowanych. Z drugiej strony, łatwo ją przywrócić do pierwotnego kształtu bez utraty wagi i objętości obrączek.
2. Złote obrączki moletowane.
Moletowanie to takie trochę piaskowanie, tylko że mocniejsze. Struktura powierzchni jest grubsza/głębsza i uzyskiwana ręcznie specjalnymi punktakami czy sztańcami. Dlaczego ręcznie? Moletowanie nie jest idealnie równe. Nie ma być. Czasami jest grubsze, czasem delikatne. To bardziej artystyczna struktura, o której końcowym wyglądzie decyduje specjalista - jubiler, wykonujący to zadanie. To ręczna robota, zatem jeśli jesteście fanami manualnej pracy i jej "ducha" w wyrobach jubilerskich, jest to coś dla Was.
Molet jest trwały. Nie ściera się, ciężko go usunąć poprzez tarcie czy uderzenie. Nawet jeżeli uda się Wam uderzyć obrączką w coś bardzo twardego, jego charakter ukryje takie zdarzenie. Reasumując. Polecamy ten wybór artystycznym duszom i gwarantujemy trwałość tego wykończenia złotych obrączek.
3. Obrączki szczotkowane.
Szczotkowanie to proces mechaniczny. Powierzchnia obrączki "traktowana jest" obracającą się stalową szczotką nadającą jej specyficzną strukturę rys. Rysy te mogą mieć jeden lub wiele kierunków, więc szczotkowanie takie nigdy nie jest identyczne. Znaczenie ma również nacisk szczotki na powierzchnię. Szczotkowanie może być grubsze lub delikatniejsze.
Design ten zaliczylibyśmy do nowoczesnych, więc pewnie zwróci na siebie uwagę osób lubujących się w nowym wzornictwie.
4. Młotkowane obrączki ślubne.
Młotkowanie to też proces moletowania. Jednak różni się on od tego opisywanego wcześniej. Tutaj efekt wgłębień uzyskuje się nie poprzez wybieranie materiału, a uderzenia różnymi wypolerowanymi puńcynami. Setki mikro uderzeń można wykonać mechanicznie lub ręcznie. Jaka jest różnica? Dość istotna. Po pierwsze młotkowana powierzchnia pozostaje świecąca i wypolerowana nawet we wgłębieniach. Druga istotna różnica to twardość. Uderzenia młotka (mechaniczne czy ręczne) dodatkowo utwardzają powierzchnię złotej obrączki. Staje się ona przez to, nie dość że atrakcyjna wizualnie, twardsza i bardziej odporna na warunki użytkowania.
Polecalibyśmy ją szczególnie wszystkim, gdyby nie to, że... jest modna od kilku sezonów i nie musimy tego po prostu robić. Pytacie nas o te obrączki i nieustannie cieszą się sporą popularnością. Nie dziwi nas to. To nowoczesny design. Atrakcyjny wizualnie, odporny i trwały. Same zalety.
Aha, nie myślcie sobie, że po prostu walimy młotkiem w Wasze obrączki. Te młoteczki są specjalnie do tego skonstruowane. Są niewielkie, a ich powierzchnie są idealnie wypolerowane. To jubilerstwo, nie kowalstwo artystyczne ;)
5. Diamentowane obrączki ślubne.
Pierwsze skojarzenie to "diamenty w obrączkach", prawda?
Chodzi o coś zupełnie innego. By wyciąć te skomplikowane wzory w powierzchni obrączek potrzebne są bardzo precyzyjne, cyfrowe maszyny skrawające, potocznie nazywane diamenciarkami lub faseciarkami. Maszyny te nie zdałyby nam się na nic, gdyby nie ich super wytrzymałe i dokładne noże diamentowe. Od nich właśnie wzięła się nazwa tych złotych obrączek. Ma ona również inne wytłumaczenie. Misternie i dokładnie nacięta powierzchnia obrączki mieni się niczym diament. Powierzchnie nacięć są tak gładkie, że nie wymagają dodatkowego polerowania. Idealnie odbijają światło i im jest tych powierzchni więcej, tym efekt "mienienia się" jest mocniejszy.
Jeśli lubicie taki styl, lubicie błyszczeć jak diament, to jest propozycja właśnie dla Was.
No dobrze. A jak z trwałością obrączek diamentowanych?
Obrączki te nadal wykonywane są metodą bezszwową, więc wyjściowo sam stop złota jest twardy. Będziecie zdziwieni jak długo obrączki złote Janiko Złote Rzemiosło zachowują swój stan i jakość. To naprawdę górna półka.
6. Gładkie, wypolerowane obrączki ślubne.
Nie wspomnieliśmy jeszcze (może dlatego że to dział classico) o najprostszej teoretycznie powierzchni, czyli o gładkiej - wypolerowanej. Dlaczego teoretycznie? Otóż ta powierzchnia obnaża bezlitośnie wszelkie niedoskonałości stopu, a także całego procesu technologicznego. Gładka wypolerowana powierzchnia nie toleruje wżerów czy niedokładności kształtu. Tu wszystko widać jak na dłoni! Najłatwiej również, przy tych właśnie obrączkach, zweryfikować czy są one faktycznie bezszwowe. Nie powinno być widać miejsca lutowania, ponieważ nie powinno go po prostu w obrączkach bezszwowych być.
Przykładamy się do każdej zamówionej przez Was obrączki złotej, ale w tajemnicy zdradzimy Wam, że te gładkie potrzebują szczególnej uwagi.
Jak powstaje taka obrączka? Wytoczona z wcześniej przygotowanej rury złotej obrączka jest szlifowana a następnie polerowana przy użyciu bawełnianego "pufu" i specjalnej pasty polerskiej. "Puf" to tarcza złożona z setek okrągłych, bawełnianych krążków obracający się na trzpieniu polerki z dużą prędkością. Ten moment jest zawsze ekscytujący. Gotową już prawie obrączkę puf taki potrafi wyrwać z rąk i zniszczyć. Proces produkcyjny trzeba wtedy powtarzać od początku. Na szczęście nasi specjaliści mają potrzebne doświadczenie i praktykę. Zdarza się to bardzo rzadko.
Obrączki Decorato
Jest 65 produktów.